Kalem sahibi ile iletişime geçin

Mekanları mekan yapan elbette insandır. Ancak bu insanların mekanlara giydirdiği anlam ve içini doldurduğu eylem son derece önemlidir. Dün akşam (10.07.2014) İstanbul’un önemli mekanlarından olan Rüstem Paşa Medresesi’nde İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın iftar programı vesilesi ile bulundum.

İstanbul ili Fatih İlçe sınırları içerisinde, Sururi Mahallesi, 3000 ada 19 parsel üzerinde yer almaktadır. Mekanın mimarisi ile üstlendiği rol ve mekana yüklenen misyonun ilim erleri ve irfan sahibi diyebileceğimiz insanlarca doldurulması tarihi dokusuna yeni bir soluk ve yeni bir nefes katıyordu. Ancak tüm bu yanlarının ötesinde öncelikle  Rüstempaşa Mederesi mekanı ile ilgili biraz bilgilendirme yapmakta fayda vardır.
[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_message color=”alert-info”]Rüstempaşa Medresesi:
Bir Osmanlı klasik dönem yapısı olan Rüstem Paşa Medresesi, dönemin sadrazamı Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. İnşası 1550-51 yıllarında tamamlanan medrese günümüzde halen ayakta olan yapılardan biridir.16. Yüzyıldan günümüze ulaşan yapı hem dönemi hem de mimarı ile tarihimiz Kare bir plan içine sekizgen revak ve avlu düzeni yerleştirilmiştir. Osmanlının klasik dönem mimari üslup özelliklerini taşıyan bina, sade cephe mimarisine karşın arazi üzerindeki yerleşimi, plandaki bütüncül yaklaşımı ile günümüze ulaşan önemli eserlerden biridir.

2009 yılında uygulama sürecine başlanmıştır. Restorasyon çalışmalarına yapı genelinde tüm cephelerinde atmosferik etkilere dayalı kirlenme mevcut olmakla birlikte yapı çevresinde meydana gelen yangınlardan giriş ve yan cephesi oldukça zarar görmüş, yapıya ait atık su kanallarının bağlantılarının hasarlı olması ve atık suyun cephe duvarlarına serbest akmasından kaynaklanan bozulmalar cephe duvarında oldukça yoğun tahribata yol açmıştır. Tüm cephelerdeki bozulma ve kirlenmeler onaylı proje ve raporlarında belirtilen bilimsel teknikler kullanılarak temizlenerek onarılmıştır.

Yapı genelinde projelendirme aşamasında öngörülemeyen fakat onaylı projeler doğrultusunda yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan strüktür problemler tespit edilmiş olup bilimsel yöntemler kullanılarak ilgili üniversitelerden konunun uzmanlarının hazırladığı ve koruma kurulunun onayladığı raporlar doğrultusunda medrese yapısının güçlendirilme çalışmaları tamamlanmıştır. Medrese yapısı genelinde onarım çalışmaları güçlendirme, temizleme, sağlamlaştırma, aslına uygun malzemelerle tümleme yapılmıştır. [/vc_message][/vc_column][/vc_row]
Dün akşam bizi samimi duygular ile kuşatan Rüstem Paşa Medresesi, program organizatörleri Bediüzzaman talebelerini ve onun yoluna gönül vermiş gerçek Nur Cemeati ailesinden dostların bize gösterdikleri alaka ve masamıza şeref katmaları nefsimizin perdesine neşter atıp, kibirden arınmışlığın ne demek olduğunu gösterdiler. Bu vesile ile o gönül insanlarını tanımaktan ve aynı ortamda kendileri ile aynı amaç duygusu ile sofralarına konuk olmaktan memnuniyet duyduğumu bir kez daha ifade etmekten memnuniyet duyuyorum.

Birbirinden donanımlı insanların, Türkiye başta olmak üzere, ta Hindistana kadar uzanan çalışma öykülerini mini bir vizyon aracılığı ile izlemek büyük keyif ve onur kaynağımız oldu.

ALLAH böyle değerli ilim ve bilgi insanlarının yolunu açık eylesin…

YORUMLA

DEVAMINI OKU
Duygularınızı yorumlayın

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

EN ÇOK OKUNANLAR